Metody walki z cyfrowym wykluczeniem.

Wiele grup społecznych w Polsce wciąż korzysta w bardzo ograniczony sposób z nowych technologii. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych czy z terenów wiejskich. Sam dostęp do internetu nie jest już dużym problemem – jest nim jednak umiejętność korzystania z komputera i oprogramowania. Dlatego tak istotna jest rola edukacji i walki z cyfrowym wykluczeniem.

Cyfrowe wykluczenie dotyka w bardzo negatywny sposób wiele osób w Polsce. Nie tylko ogranicza ich na rynku pracy, ale także w życiu osobistym. Internet ułatwia korzystanie z usług edukacyjnych, finansowych, a nawet zdrowotnych. Osoby, które nie mogą z niego korzystać, sporo tracą i są w gorszej pozycji społecznej od innych.

Nie jest to problem wyłącznie w naszym kraju – zagadnieniem tym zajmują się również różne, międzynarodowe instytucje. UNESCO przeprowadziło badania skuteczności różnych programów skierowanych przeciwko wykluczeniu cyfrowym. Zbadało ponad 30 projektów z całego świata. W centrum jego zainteresowania były działania w krajach rozwijających się, przeznaczone dla społeczności o słabym wykształceniu i niskiej umiejętności czytania. Niemniej wiele z problemów przedstawionych w raporcie możemy odnaleźć i w Polsce.

Na naszej infografice możecie się Państwo zapoznać z kilkoma poradami i sugestiami, które proponuje UNESCO dla walki z cyfrowym wykluczeniem. Z pełnym raportem i dodatkowymi metodami walki można się zapoznać na tej stronie: http://unesdoc.unesco.org/images/0026/002617/261791e.pdf

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam na: www.soldevelofoundation.org lub www.facebook.com/soldevelofoundation.

Pliki do pobrania:  Infografika "5 metod walki z cyfrowym wykluczeniem" (PDF 9205kB)


Źródło: Soldevelo Social Impact Foundation

 


Media społecznościowe:

Polecam: